ASTRU

Câteva detalii despre IETC 2014

siglaIETC - webParohia „Sfânta Maria regina Păcii” din Timişoara, va găzdui cea de-a XV-a ediţie a Întâlnirii Tinerilor din Eparhia de Lugoj care va avea loc sâmbătă, 31 mai 2014. Vor participa grupuri parohiale de tineri de pe întreg cuprinsul Eparhiei de Lugoj (Jud. Arad, Timiş, Caraş-Severin, Hunedoara şi Alba), însoţiţi de cateheţi, responsabili şi preoţi parohi.

Rugăm pe preoţii sau responsabilii grupurilor parohiale să comunice până la data de 20 mai 2014, în scris la adresa  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  şi telefonic, la numărul 0744-51 72 48, şi numărul total al participanţilor pentru această ediţie.

Programul întâlnirii este următorul:

900 Sosirea participanţilor la casa parohială;

930 Procesiunea participanţilor de la casa parohială la Biserica „Sf. Maria Regina Păcii”;

1000 Sfânta Liturghie pontificată de Mons. Angelo-Narcis Pop, Vicar General. Meditaţie: pr. Jose Vela;

1130 Adoraţie Euharistică animată de către tinerii de la Biserica „Sfânta Maria Regina Păcii”;

1200 Masa de prânz (din merindea adusă de fiecare participant)

1230- 1500 Program artistic susţinut de grupurile de tineri

1500- 1530 A doua meditaţie, Joannes Bucher „Responsabilitatea în apărarea vieţii?”

1530- 1600 Întrebări, răspunsuri şi concluzii

1630 Plecarea participanţilor