Stiri

Papa Francisc a numit un nou episcop catolic în România

Pin It

jozsef-csaba-palSanctitatea Sa Papa Francisc l-a numit Episcop de Timișoara pe părintele József-Csaba Pál.

Monseniorul József-Csaba Pál s-a născut în 5 decembrie 1955 la Frumoasa, judeţul Harghita, Dieceza de Alba Iulia. A frecventat şcoala primară în satul său natal (1962-1966), gimnaziul la Păuleni-Ciuc,  iar studiile liceale în Seminarul Mic (1972-1974); a făcut 9 luni de serviciu militar (1974-1975) şi apoi Seminarul Mare la Alba Iulia (1975-1981), încheiat cu echivalentul Bacalaureatului în Teologie.

A fost sfinţit preot la 21 iunie 1981 în Catedrala din Alba Iulia de către Episcopul locului, E.S. Mons. Jakab Antal. A fost vicar la Parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Târgu Mureş, Dieceza de Alba Iulia (1981-1984).

Este transferat în Dieceza de Timişoara în 1985, din motive de necesităţi pastorale, unde a îndeplinit următoarele responsabilităţi: între 1985-1987 paroh de Buziaş-Bacova şi, din 1987 până în prezent, paroh al Parohiei Sfânta Maria a Zăpezii  din Reşiţa.

Din 2000 este Arhidiacon al Banatului Montan şi din 2002 Canonicad honorem al Catedralei din Timişoara. Este membru activ al Mişcării Focolarilor – Opera Mariei şi director naţional al publicaţiei lor lunare, „Oraş Nou”. Din 1994 publică foaia periodică „Vita Catholica Banatus”. De asemenea, este Delegat Diecezan pentru Pastoraţia Familiilor.

Monseniorul Pal vorbeşte română, maghiară, germană şi italiană.

Animatori pentru tabără
Nu uitați !
Tinerii doritori pentru a participa ca animatori la tabăra de vară 2018 sunt așteptați să se anunțe din timp la parohie. Vă așteptăm cu drag, Pr. Viorel

Parohia Cugir pe Twitter

Ziua Eroilor Revoluției (2013)

Calendar Pastoral

Papa Francisc - LAUDATO SI'

Revista parohială