Sfânta Liturghie celebrată de Episcopii catolici la Capela Arhiereilor

În cadrul Sesiunii de primăvară a Conferinței Episcopilor Catolici din România, miercuri 2 mai de la ora 08.00, s-a celebrat în Parohia Blaj II – Capela Arhiereilor, la subsolul bisericii, Sfânta Liturghie în ritul bizantin. Au fost prezenți Episcopii catolici de ambele rituri din România, preoți și credincioși.

Au fost comemorați cei zece arhierei ai Blajului ce-și dorm somnul păcii în subsolul acestei biserici.

Sesiunea de primăvară a Conferinţei Episcopilor Catolici din România este găzduită de Arhieparhia de Alba-Iulia și Făgăraș în perioada 30 aprilie – 2 mai 2018 la Blaj, sediul Arhiepiscopului Major al Bisericii Greco-Catolice din România.

Pr. Cristian Rus

Foto: Claudiu Nicușan