Pr. Liviu Oțoiu – Capelan de onoare al Sfântului Părinte Papa Francisc

Sfântul Părinte Papa Francisc l-a numit pe părintele Liviu Oțoiu – Capelan al său de onoare cu titlu de Monsenior.

Părintele Liviu Oțoiu s-a născut în anul 1945. Tatăl, Ioan Oțoiu, preot greco-catolic rezistent al Bisericii Unite, a fost un adevărat mărturisitor și a decedat după îndelungate persecuții și umiliri din partea Securității. Trimis la munca de jos, părintele de mai târziu Liviu Oțoiu a început liceul la seral, dar a reușit apoi să urmeze Politehnica la București unde a terminat șef de promoție. Stabilit în capitală, s-a căsătorit cu o fiică de preot unit, la rândul său rezistent și fidel crezului catolic. Au împreună o fiică, astăzi căsătorită și mamă a unei fetițe.

Simțind chemarea la preoție, părintele Oțoiu a studiat teologia în clandestinitate, iar în august 1978, la Baia-Mare, a fost hirotonit preot prin punerea mâinilor episcopului mărturisitor Ioan Dragomir. După eliberarea Bisericii Române Unite, părintele Oțoiu a funcționat ca director de personal al Arhiepiscopiei de Alba-Iulia și Făgăraș și l-a secondat pe părintele Eugen Sârbu, socrul său la parohia „Sfânta Ana” din București. În 2004, a fost numit Protopop de București și paroh al parohiei „Sfânta Ana” de la cimitirul Bellu catolic. După înființarea Episcopiei de București, a fost confirmat de PS Mihai, primind precedența liturgică în rândul preoților din eparhie și misiunea de vicar cu clerul.

* * *

În acest ceas solemn, arhiereul și întreaga Eparhie îl încredințează pe Monseniorul Oțoiu binecuvântării Domnului, felicitându-l cordial și dorindu-i Ad multos annos!

via EpiscopiaBucuresti.ro

imagine